Elever studerar med sina datorer

Nu startar omvalsperioden

Vill du vara en del av Stockholms modernaste campus? Hösten 2022 flyttade KLARA Södra tillbaka till vår ordinarie adress på Tullgårdsgatan som renoverats och blivit Campus Södermalm! Här delar vi byggnad med 3 andra gymnasieskolor.

Nu är omvalsperioden igång och du kan nu göra ändringar i din ansökan. Du når ansökningswebben här! Gör ditt val senast den 15 maj. Här hittar du även mer information om hur ansökningsprocessen går till och andra viktiga datum att ha koll på kopplat till ditt gymnasieval!

Vill du veta mer om vår skola? Besök gärna vårt öppna hus den 25/4. Läs mer om vår flytt till Campus Södermalm, ta del av vår skolfilm där våra elever berättar om hur det är att gå på KLARA Södra och du kan även läsa mer om våra program.

Vi hoppas att detta ska ge dig en bättre bild av vilka vi är och göra ditt gymnasieval lite lättare! Välkommen till KLARA Södra!

Nyheter

Se alla nyheter