Klara Teoretiska Gymnasium

 

 

En tjej med brunt hår och glasögon tittar in kameran med ett leende, bredvid henne till höger om bilden står en kille - ofokus i bilden.

Om Klara Teoretiska Gymnaisum

Välkommen till KLARA! På Klara Teoretiska Gymnasium kommer du att växa som person, och få möjlighet att engagera dig i nationella och internationella projekt som gör att din skoltid blir ännu mer utvecklande och värdefull. Vi vill rusta dig för en värld av möjligheter där du med din kunskap, ditt engagemang och ditt driv kan göra skillnad.

Att välja gymnasium är ett avstamp; en resa mot den du vill vara och vad du vill arbeta med. Vi vill självklart ge dig tre roliga år hos oss på Klara Teoretiska Gymnasium – men vi kommer också att utmana dig. Vi är skolan för dig med höga ambitioner, som vill utvecklas och komma vidare i livet. Vi ser till att du får de bästa förutsättningarna för att studera vidare efter gymnasiet. Om du vill få bättre koll på vilket program som passar dig bäst så kan du göra Gymnasietestet.

Välkommen att börja din resa tillsammans med oss på Klara Teoretiska Gymnasium.