Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan blir den första skolan i Göteborg att enbart servera vegetariska luncher. Det började med en vegetarisk dag i veckan, som sedan blev två. Nu blir Klara Teoretiska Gymnasium på Postgatan första skola i Göteborg att servera helvegetariska luncher.

– Dels handlar det om det miljömässiga. Nu kan vi servera fler närproducerade och ekologiska produkter, samtidigt som det är ett ställningstagande i köttdebatten. Dels är det ett sätt att profilera oss. Vi vill vila på värden som är viktiga för att skapa en bättre värld, säger rektorn Jennie Arpfjord.

Idén att gå över till helvegetarisk kost kom dock lokalt från rektorn Jennie Arpfjord.

– Vi har diskuterat frågan på matrådet. Det fanns både de som röstade för och de som röstade mot. Men i slutändan är det jag som bestämmer, säger hon.

Det helvegetariska konceptet görs på test fram till jul och utvärderas kontinuerligt. Eleverna har två rätter de kan välja mellan och det finns också en salladsbar där det alltid finns en pastasallad.

Läs hela artikeln i Göteborg Direkt.