Personal

Ledning

Jenny Edgerton Hyenstrand

Rektor

Tel: 08-462 34 51

jenny.hyenstrand@klaragymnasium.se

Gudrun O´Sullivan

Biträdande rektor med ansvar för Ekonomiprogrammet

Tel: 08-462 34 52

gudrun.osullivan@klaragymnasium.se

Lärare

Carolin Lysell

Biologi och kemi

Tel: 08-462 34 56

carolin.lysell@klaragymnasium.se

Daniel Johnson

Engelska och tyska

daniel.johnsson@klaragymnasium.se

Elin Helldén

Svenska och religion

Tel: 08-462 34 56

elin.hellden@klaragymnasium.se

Elin Jönsson

Svenska

elin.jonsson@klaragymnasium.se

Emma Brandt

Fysik och matematik

Tel: 08-462 34 56

emma.brandt@klaragymnasium.se

Fares Altayy

Matematik

fares.altayy@klaragymnasium.se

Harri Kanerva

Ekonomi och juridik

Tel: 08-462 34 56

harri.kanerva@klaragymnasium.se

Helena Molin

Samhällskunskap och sociologi

Tel: 08-462 34 56

helena.molin@klaragymnasium.se

Helene Brunday

Matematik

Tel: 08-462 34 56

helene.brunday@klaragymnasium.se

Jeanette Graetsch

Svenska

Tel: 08-462 34 56

jeanette.graetsch@klaragymnasium.se

Johan Lennström

Naturkunskap

Tel: 08-462 34 56

Johan.lennstrom@klaragymnasium.se

Lukas Ljungdahl

Engelska och filosofi

Tel: 08-462 34 56

lukas.ljungdahl@klaragymnasium.se

Mirjam Nordström

Samhällskunskap

mirjam.nordstrom@klaragymnasium.se

Odila Reyes

Franska och spanska

Tel: 08-462 34 56

odila.reyes@klaragymnasium.se

Paolo Sancini

Italienska

Tel: 08-462 34 56

Paolo.sancini@klaragymnasium.se

Rickard Engström

Historia och organisation och ledarskap

Tel: 08-462 34 56

rickard.engstrom@klaragymnasium.se

Spiros Lukas

Engelska, religion

Tel: 08-462 34 56

spiros.lukas@klaragymnasium.se

Tom Ganemo

Idrott och hälsa

tom.ganemo@klaragymnasium.se

Åse Johansson

Psykologi och religion

Tel: 08-462 34 56

ase.johansson@klaragymnasium.se

Studie & Yrkesvägledare

Gudrun O´Sullivan

Studie- och yrkesvägledare

Tel: 08-462 34 52

gudrun.osullivan@klaragymnasium.se

Elevhälsa

Anna Friberg

Skolsköterska, arbetar på måndagar udda veckor samt tisdagar

Tel: 08-462 34 55

anna.friberg@klaragymnasium.se

Elisabet Fredriksson-Jutner

Specialpedagog, arbetar på måndagar och tisdagar

Tel: 072-2183472

elisabet.jutner@klaragymnasium.se

Eva-Marie Thomas

Kurator, arbetar tisdagar och måndagar udda veckor

Tel: 072-734 34 58

Eva-mari.thomas@klaragymnasium.se

Administration

Makarios Habbo

Elevassistent

Tel: 070-777 77 63

makarios.habbo@klaragymnasium.se

Nilla Tornberg

Skolkoordinator

Tel: 08-462 34 53

nilla.tornberg@klaragymnasium.se